2014–2026

Vekst og to godkjente doktorgrader
Den store markeringen av 100-års dagen kom med nye utfordringer. Med underkjenningen av kvalitetssystemet sto godkjenningen av høyskolen på spill. Høyskolen mobiliserte, omorganiserte og fikk reakkreditering med glans i 2015.

Nytt navn og nytt design
I 2016 ble Markedshøyskolen, Norges Helsehøyskole og NKS Nettstudier slått sammen til én enhet med felles navn og ny design. Designet ble laget sammen med Snøhetta.
Hele organisasjonen var med å velge det nye navnet, og det sto til slutt mellom «Høyskolen Ernst» og «Høyskolen Kristiania». Med høy temperatur i styrerommet var det til slutt dobbeltstemmen fra styrelederen som avgjorde valget.

Strukturreform og fusjoner
Strukturreformen fra 2015 ble viktig. Det var politisk støtte for å slå sammen utdanningsinstitusjoner til større enheter for å styrke kvaliteten i utdanningen, styrke fagmiljøene og fremme regional utvikling. Kristiania mottok økonomisk støtte fra Kunnskapsdepartementet til dette arbeidet.
I 2018 fusjonerte Høyskolen Kristiania med Westerdals Oslo ACT som var i krise og sto i fare for å bli oppløst. Fagskolen fusjonerte med Norges Yrkesakademi.
Norges Dansehøyskole og Musikkteaterskolen blir en del av høyskolen i 2019. ESMOD OSLO ble en del av Fagskolen Kristiania i 2020.

Både Bårdar Akademiet, School of Fashion Industry (SoFI) og Bilder Nordic Schools of Photography ble del av Fagskolen Kristiania i 2021. Siste fusjon har vært med NKI Holding, som kom med selskapene MedLearn, NKI Fagskole og NKI Kompetanse i 2024.
Fusjonene har styrket og bidratt til et bredt fagmiljø, og de har bragt med seg viktig kompetanse. Samtidig har fusjonene bidratt til at man kunne bevare gode fagmiljøer som allerede var bygget opp. Fusjonene førte til vekst, men den største veksten i antall studenter og ansatte kom etter fusjonene.
Ny strategi: Et ideelt arbeidslivsuniversitet
Som en integrert høyskole ble neste spørsmål hvilken retning institusjonen skulle gå. Ny strategi mot 2030 ble utarbeidet, og grunnlegger Ernst G. Mortensen var en viktig inspirator i arbeidet. Målet for den nye strategien ble å etablere et arbeidslivsuniversitet i 2030 – et universitet som var praksisnært og rettet mot næringslivets behov. Det faglig-pedagogisk utviklingsarbeidet ble fortsatt tett koblet mot praksisfeltene, med studenten i sentrum. Dette var et ambisiøst mål i 2016.
Rektorskifte
Trond Blindheim hadde vært rektor siden 2006. Først for NKS-høyskolene, så for Markedshøyskolen fra 2008, før han ble rektor for Høyskolen Campus Kristiania i 2012. I over 12 år hadde Trond Blindheim hatt en avgjørende betydning for utviklingen. Den institusjonen han ga videre til ny rektor Arne Krumsvik i 2018, var vesensforskjellig fra den han kom til.

Fagskolen blir AS
I 2018 ble Fagskolen Kristiania skilt ut som et eget AS, eid av Høyskolen Kristiania – Ernst G. Mortensens stiftelse. Bak lå et politisk krav om å skille den statsstøttede undervisningen til høyskolen, fra fagskolen som ikke hadde støtte. Annelise Kiønig ble rektor for det nye Fagskolen Kristiania AS, som er en av landets største fagskoler.

Forberedt på pandemi
Da Norge stengte ned i mars 2020 var Kristiania klare. I løpet av to timer var hele campus tømt. Over natten ble vi digitale og dagen etter nedstengingen ble eksamener gjennomført digitalt. Over 12 000 studenter gikk over til et heldigitalt campus dagen etter at Norge stengte ned og overgangen gikk nærmest sømløst.

Håndteringen av pandemien er et eksempel på den store kompetansen og endringsviljen som ligger i organisasjonen. Den viser også at evnen til å være i forkant og ha ansatte med kunnskap og fleksibilitet gjør oss til en svært effektiv og omstillingsvillig organisasjon.
54 890 møter ble arrangert på Zoom. 9 749 digitale undervisningsøkter ble gjennomført. 486 møter ble arrangert av studentene selv.
Doktorgrader i 2021
Som ny rektor ledet Arne Krumsvik det videre arbeidet mot å bli universitet, å søke NOKUT om godkjenning av doktorgradsutdanninger. Fag- og forskningsmiljøer var bygget opp, flere masterprogrammer ble etablert og i 2020 ble søknad om to dokorprogrammer sendt til NOKUT.

Den 16. desember 2021 fikk høyskolen Kristiania doktorgradsakkreditering for ph.d. i anvendt informasjonsteknologi og for ph.d. i kommunikasjon og ledelse. I utlandet er man de facto et universitet når man har doktorgrad. Dette var en stor milepæl for Høyskolen Kristiania.
Ny rektor i 2022
Etter fire år i rektorstolen gikk Arne Krumsvik av som rektor og Trine Johansen Meza tok over. Hun hadde vært prorektor for forskning og kunstnerisk utvikling under Arne Krumsvik og leder Kristiania den neste etappen på veien mot å bli Norges første ideelle arbeidslivsuniversitet.
I 2022 ble høyskolen og fagskolen samlet under ett felles navn: Kristiania.

Utdanningskvalitetspris til høyskolen og fagskolen
Siden oppstarten i 1914 har Kristiania satt studenten i sentrum og satset systematisk på å utvikle innovativ pedagogikk. I 2023 fikk Fagskolen Kristiania utdanningskvalitetsprisen på en million kroner for sitt arbeid med å øke studentenes refleksjons og samarbeidskompetanse. Og i 2024 fikk Høyskolen Kristiania den samme prisen for prosjektet "Læring i vurdering, LIV". Prisene gis av Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse, HK-dir.

110 år som utdanningsinstitusjon
Høsten 2024 feiret Kristiania at det var 110 år siden vi ble grunnlagt som Norsk Korrespondanseskole (NKS), en brevskole som demokratiserte utdanning i Norge. NKS gjorde det mulig for hvem som helst å realisere drømmen om mer utdannelse og skape et nytt fundament for eget liv.
Siden starten for over 110 år siden har over 3 millioner fått utdannelse fra oss. Her kan du møte 111 alumner som representanter for de mange som har fått utdannelse hos oss.
At vi har nådd 110 år ble også markert med en jubileumsbok som særlig fokuserer på de store endringene som Kristiania har hatt i nyere tid. I 2014 var vi en utdanningsinstitusjon med ca 8000 studenter og rundt 300 ansatte. I dag nærmer vi oss 24 000 studenter, rundt 1000 ansatte og med en faglig spennvidde fra fagskoleutdannelser til doktorgrad.

På vei mot 2030
Kristiania har hatt en eventyrlig vekst. Som en ideell og uavhengig utdanningsstiftelse er vi avhengig av stabile og adekvate rammevilkår. Vi har ingen ekstern eier, det er ingen som tar ut overskudd fra Kristiania. Et overskudd investeres tilbake i stiftelsen.
Kristiania arbeider fremdeles etter grunnlegger Ernst G. Mortensens idealistiske mål – å gi utdanning til alle som ønsker det. Siden starten i 1914 har studenten har stått i sentrum og vi har laget utdanninger samfunnet har behov for, med høy kvalitet og relevans. Det neste målet er i sikte – vi ønsker å bli Norges første uavhengige arbeidslivsuniversitet.
Videre lesning
Over 3 millioner alumner – representert ved 111 av dem.
Fagskolen Kristiania mottok utdanningskvalitetsprisen i 2023.
Høyskolen Kristiania mottok utdanningskvalitetsprisen i 2024.
Mer om administrerende direktør Solfrid Lind.
Mer om rektor Trine Johansen Meza.
Artikkel om de to doktorgradene Kristiania har fått akkreditering for.
Jon Martin Larsen er den første stipendiaten som er tatt opp på egne doktorgradsprogrammer.
Mathilde Hogsnes er den første stipendiaten som disputerte på eget doktorgradsprogram.
Kristiania fusjonerer med NKI.
Om ny jubileumsbok som kom i 2024 da vi ble 110 år.
Mer om hva Kristiania har betydd for kvinners muligheter til utdanning.
Hvorfor Kristiania også er en kulturinstitusjon.
Kunst i nybygget i Kirkegata 23-25.
Kristiania har sin egen marsj som er over 100 år.
Kristiania sine strategier og årsrapporter.
Kunnskapsmagasinet Kristiania publiserer artikler om forskning.
Sentrale årstall
2015 Kvalitetssystemet til Campus Høyskolen Kristiania som vi het da fikk reakkreditering fra NOKUT.
2016 Markedshøyskolen, Norges Helsehøyskole og NKS Nettstudier slås sammen og blir Høyskolen Kristiania. Høyskolen Kristiania har både høyskolestudier og fagskolestudier.
2016 Universitetsambisjonen ble vedtatt.
2016 Høyskolen Kristiania fikk sin første store eksternfinansiering for forskning (over 1 million) for forskningsprosjektet HOPP (Helsefremmende Oppvekst i Horten kommune).
2017 Avdeling for pedagogisk utvikling bygges opp.
2017 Fagskolen Kristiania fikk fagområdeakkreditering for fagområdet design, kommunikasjon og teknologi, innen kreativ næring.
2018 Westerdals Oslo ACT blir en del av Høyskolen Kristiania.
2018 De to første store prosjektene hos høyskolen får midler innvilget fra Norges Forskningsråd: Transport 2025 ble tildelt prosjektet Digital capabilities and passenger benefits of a seamless and resilient Norwegian airport system. Og IKTPLUSS-IKT og digital inovasjon ble tildelt prosjektet EET: Evolutionary Enterprise Testing.
2018 Ekstern støtte fra Norgesuniversitetet/DIKU ble tildelt prosjektet MIN drømmeeksamen.
2018 Avdeling for forskningsadministrasjon og internasjonalisering bygges opp.
2018 Eget kurs i basiskompetanse i høyskolepedagogikk ble etablert.
2018 Fagskolen skilles ut som eget selskap med navnet Fagskolen Kristiania AS. Fagskolen ble skilt ut fordi en stortingsmelding i 2018 anbefalte et tydelig skille mellom høyskole og fagskole.
2018 Norges Yrkesakademi blir en del av Fagskolen Kristiania.
2019 Norges Dansehøyskole og Musikkteaterskolen blir en del av Høyskolen Kristiania.
2019 Fagmiljøet i Høyskolen Kristiania ble delt i fire faglige Schools.
2019 Høyskolen Kristiania ble medlem av EUA (European University Association).
2019 Concolidator Grant fra ERC (European Research Council) til prosjektet EAST: Using Evolutionary Algorithms to Understand and Secure Web/Enterprise Systems.
2019 Prosjektmidler fra Rosa sløyfe/Kreftforeningen ble tildelt prosjektet AcuBreast.
2019 Strategisk satsing på forskningskommunikasjon. Magasinet Kunnskap Kristiania ble lansert som digitalt magasin med nytt om forskning, fag, kunstneriske utviklingsarbeid og aktuell samfunnsdebatt.
2019 Artistic Research at Kristiania AR@K, etableres som en arena for formidling av kunstnerisk utviklingsarbeid.
2019 Høyskolen mottok støtte fra Kompetanse Norge til å utvikle og gjennomføre etter og videreutdanning innen digital markedsføring rettet mot små og mellomstore bedrifter (SMB-markedet).
2019 Helhetlig system for pedagogisk merittering ble vedtatt.
2019 Fagskolen Kristiania får fagområdet-akkreditering for fagområdet helse og oppvekst.
2020 ESMOD Oslo blir en del av Fagskolen Kristiania.
2020 Første meritterte undervisere ble utnevnt: professor Tor-Morten Grønli og professor Siri Senje.
2020 Høyskolen ble medlem i ELIA (The European League of the Institutes of the Arts).
2020 Høyskolen ble medlem av UIIN (University Industry Innovation Network).
2020 NOKUT reakkrediterte kvalitetssikringssystemet. Hele institusjonsbesøket foregikk digitalt pga. pandemien.
2020 Fagskolen Kristiania ble første fagskole som også fikk en tredje fagområdeakkreditering, det tredje området var innen økonomi og administrasjon.
2021 Bårdar Akademiet, School of Fashion Industry (SoFI) og Bilder Nordic Schools og Photography ble en del av Fagskolen Kristiania.
2021 Kristiania fikk akkreditering for to doktorgradsprogram: ph.d. i kommunikasjon og ledelse og ph.d. i anvendt informasjonsteknologi.
2021 Kristianias rapportserie lanseres. Serien omfatter forskningsrapporter, utredninger og andre faglige arbeider utarbeidet og utgitt av Høyskolen Kristiania.
2021 Kristiania ble medlem i NORA – Norwegian Artificial Intelligence Research Consortium.
2021 Fagskolen Kristiania ble den første fagskolen som får sin fjerde fagområdeakkreditering. Den siste akkrediteringen var for området kommersiell scenekunst.
2022 Kristiania får rett til å tildele graden Philosophiae doctor (pd.d.). School of Doctoral Studies etableres.
2022 Jon Martin Larsen ble den første doktorgradsstudenter som ble tatt opp på eget doktorgradsprogram.
2022 Punkt Oslo, byens mest sentrale innovasjonsdistrikt, etableres. høyskolen er en av partnerne i dette innovasjonsdistriktet.
2022 Høyskolen blir medlem av NORSI – the Nordic Research School in Innovation and Entrepreneurship.
2022 Høyskolen etablerer master i praktisk lederskap, en erfaringsbasert master.
2023 Program for kunstnerisk utviklingsarbeid tildelte midler til prosjektet Writing the Writer og til ph.d. in Screenwriting research.
2023 Fagskolen Kristiania mottok utdanningskvalitetsprisen på en million kroner for sitt arbeid med å øke studentenes refleksjons og samarbeidskompetanse.
2023 Kristiania blir hovedsamarbeidspartner i Bergens Næringsråd.
2024 NKI Fagskole og MedLearn ble en del av Fagskolen Kristiania.
2024 Kristiania ble medlem i Construction City Cluster, en næringsklynge for bygg-, anleggs- og eiendomsbransjen.
2024 Høyskolen Kristiania mottok utdanningskvalitetsprisen på en million kroner for prosjektet Læring i vurdering, LIV. Prosjektet har eksperimentert med nye måter å vurdere studenter på og har blant annet testet fotobok og VR som eksamensform.







