Stian får betalt for å tenke som en hacker

-
Sist oppdatert
8. april 2026
For noen er veien inn i tech tydelig fra start. For Stian Kvålshagen startet den på barnerommet, og førte via bakeri til en karriere innen cybersikkerhet. I dag jobber han med å beskytte systemer, lede team og bygge løsninger som faktisk blir brukt.
Stian beskriver seg selv som en tekniker «by heart». Nå jobber 31-åringen som teknisk team lead innen cybersikkerhet i Storebrand.
– Det mest spennende er å ta noe komplisert og gjøre det så enkelt at flere kan bruke det, sier han.
Fra Baker Hansen til cybersikkerhet
Da vi møtte Stian første gang i 2021, hadde han akkurat begynt på Bachelor i cybersikkerhet ved Kristiania. Livet tok en brå vending som gjorde at veien dit ikke var rett fram.
– Pappa gikk bort, og da ble tankene om fremtiden snudd på hodet, forteller han.
Stian tok over familiebedriften og drev Baker Hansen i Sandvika i fem år, en erfaring han aldri ville vært foruten. Likevel slapp aldri interessen for teknologi taket.
– Tech-drømmen lå alltid der. Til slutt bestemte jeg meg for å satse fullt, sier han.
Det valget har han ikke angret på.
Studiemiljøet beskrev han som godt, med 209 studenter med varierende teknologibakgrunn. Til sammen utgjorde de en stor og hyggelig gjeng som hadde det gøy og lærte mye.
– Jeg kunne lett sitte to timer ekstra med studiene uten at det tok energi. Det føltes så riktig, og jeg koste meg skikkelig under studietida.

Derfor er studiet i cybersikkerhet viktig
Blir ettertraktet på arbeidsmarkedet og viktig i kampen mot nettkriminalitet.
– Andreåret var et vendepunkt
Stian beskriver studietiden som både morsom og krevende, men trekker spesielt fram ett år:
– Andreåret var det mest spennende. Da fikk vi jobbe mer praktisk. Jeg er en sånn som må teste ting selv for å forstå det.
Han brukte mye tid utenfor forelesning på å eksperimentere: sette opp egne systemer, bryte dem ned, for å så bygge dem opp igjen.
– Den hands-on læringen var det som virkelig gjorde at ting satt.
Selv om siste året inneholdt mer teori, ser han i ettertid hvor viktig det var.
– Emner som GRC (Governance, Risk and Compliance) og forskningsmetoder er kanskje ikke de mest spennende der og da, men de er ekstremt relevante i arbeidslivet.

Bachelor med ekte konsekvenser
På bacheloroppgaven fikk Stian og gruppa jobbe tett med næringslivet.
De gjennomførte såkalt «purple teaming » i samarbeid med Storebrand, en metode der man både angriper og forsvarer systemer for å avdekke svakheter.
Det var utrolig lærerikt å jobbe med noe som faktisk betyr noe i virkeligheten.
– Vi prøvde å tenke hvordan ekte trusselaktører tenker, og testet hvordan de kunne angripe en finansinstitusjon. Så sjekket vi om angrepene ble oppdaget.
Hvis ikke, måtte de utvikle løsninger som kunne stoppe dem i fremtiden.
– Det var utrolig lærerikt å jobbe med noe som faktisk betyr noe i virkeligheten.
Og resultatet? Alle på gruppa fikk jobb.
Fra deltid til team lead
Stian startet fulltid i Storebrand etter studiene, og har hatt ulike roller siden det. I dag er han teknisk team lead innen Cyber Defence Engineering.
– Nå leder jeg et team som jobber på tvers av fagområder for å skape bedre sikkerhet i hele organisasjonen. Det er skikkelig spennende.
Det handler om å finne balansen mellom komplekse prosesser og enkle løsninger.
Stian har alltid vært interessert i såkalt penetrasjonstesting, altså å hacke systemer for å gjøre dem tryggere. Men ondsinnede aktører bruker som regel mye enklere metoder for å få tilgang til systemene, derfor handler mye av jobben om det.
– Det er ikke alltid full-on hacking. Ofte handler det om å finne de enkle svakhetene først.
Det Stian liker aller best handler ikke bare om teknologi, men om mennesker og prosesser:
– Hvis jeg lager noe som bare jeg kan bruke, har det begrenset verdi. Men hvis jeg lager noe alle utviklere kan bruke, da skalerer det.
Han jobber med å gjøre sikkerhet forståelig og tilgjengelig for flere.
– Det handler om å finne balansen mellom komplekse prosesser og enkle løsninger.
Stians beste tips til studenter
Stian er tydelig på hva som skiller de som lykkes:
- Utforsk utover studiet. Ikke stopp når forelesning er ferdig. Teste ting selv, og bygg din egen forståelse.
- Du blir aldri ferdig utlært. Studiet gir deg grunnmuren, men du må bygge videre selv.
- Bygg en portefølje. Lag prosjekter, skriv blogg, del på LinkedIn eller GitHub. Vis at du bryr deg.
- Engasjer deg i miljøet. Delta på CTF-er (capture the flag), meetups og konferanser. Du lærer mye og danner deg et godt nettverk som er utrolig viktig.
Cybersikkerhet + Veiledning, content card image double

Cybersikkerhet
Lær å sikre samfunnet mot cyberangrep! På Bachelor i cybersikkerhet lærer du om alt fra etisk hacking til informasjonssikkerhet og cyberforsvar – kompetanse som er svært ettertraktet.Les mer
Lurer du på noe?
Våre studentambassadører kan svare på det aller meste om hvordan søke studieplass, studielån, studiehverdagen på Kristiania og studentlivet generelt. Ta kontakt her!Les mer