Slik skal studenter ta tak i Grønlands utfordringer
-
Sist oppdatert
14. september 2025
-
Kategori
Sammen skal mediestudenter og lokalmiljøet på Grønland i Oslo skape et mer inkluderende byrom.
KUNNSKAP FRA KRISTIANIA: Byutvikling
Kort oppsummert:
- Gjennom et nytt tverrfaglig fellesemne samarbeider mediestudenter med lokalmiljøet på Grønland for å skape kreative løsninger på reelle samfunnsutfordringer.
- Her vil kunst og teknologi bli brukt som verktøy hvor prosjekter som lysinstallasjoner, digitale kunstverk og lokale medieproduksjoner gjør Grønland til et laboratorium for inkluderende og tryggere byrom.
- Samarbeidet gir studentene verdifull læring på tvers av fag, samtidig som lokalmiljøet får konkrete bidrag til en mer levende og bærekraftig bydel, skriver professor Synne Tollerud Bull.
(Sammendraget er laget av KI og kvalitetssikret av redaksjonen.)
I hjertet av Oslo ligger Grønland – et område i bydel Gamle Oslo som rommer både mulighetene og kontrastene ved det moderne, urbane livet. Kjent for sitt rike kulturelle mangfold, bærer Grønland samtidig preg av utfordringer som utenforskap, trangboddhet, sosiale ulikheter og mangel på opplevd trygghet.
Gjennom Media Art Innovation Lab (MAIL), et nytt og tverrfaglig fellesemne ved Westerdals institutt for film og medier ved Kristiania, vil vi knytte morgendagens film- og medieutdanning tettere til ressursene i lokalmiljøet på Grønland.
Instituttet har campus i Urtegata 9 på Grønland, og vårt undervisningsbygg har blitt en del av en større byutvikling som endrer områdets dynamikk og åpner for nye muligheter.
Dette er morgendagens ledere og innovatører, som ønsker å bidra positivt til lokalsamfunnet

Hvordan beskytter vi oss mot cyberangrep på kritisk infrastuktur?
Et laboratorium for kunstnerisk utforskning
Media Art Innovation Lab er et tverrfaglig fellesemne som samler studenter fra fire ulike bachelorprogram – Film og TV, manus, lyddesign og Computer Arts (med spesialiseringene animasjon, Visual Effects, 3D-grafikk og spilldesign). Fellesemnet fungerer som et laboratorium for tverrfaglig samarbeid og innovasjon.
Studenter utfordres til å tenke nytt og eksperimentere med kreative løsninger innen film og medier som reaksjon på samfunnsaktuelle spørsmål. MAIL legger vekt på bærekraft, mangfold og inkludering, verdier som studentene integrerer i sine prosesser og sluttprodukter.
Dette gjør emnet til en plattform for kunstnerisk utforskning, og samtidig en arena for konkrete løsninger på utfordringer i lokalsamfunnet.

Les Kunnskap Kristianias temautgave:
Bevaring av bygninger og kulturminner
Grønland har et kulturelt mangfold og en urban kompleksitet som åpner for gjensidig læring og samarbeid mellom studentene og lokalsamfunnet.
En av utfordringene Bydel Gamle Oslo og lokalmiljøet rundt Grønland løfter frem, er risikoen for at nye byggeprosjekter kan føre til tap av eldre bygningsmasse, kulturminner og lokal kunnskap. Studentene kan bidra ved å dokumentere området og støtte lokalsamfunnet i å bevare og tydeliggjøre sin identitet.
I tillegg ønsker bydelen studentenes hjelp til et treplantingsprosjekt og inviterer til samarbeid med Vahl nærmiljøskole om mediebaserte AKS-aktiviteter.
Konkrete prosjekter – som lysinstallasjoner i byrommet, digitale kunstverk og lokale medieproduksjoner – gjør Grønland til en læringsarena både for studenter og lokalsamfunn
Prosjekter kan utforske bydelens historiske utvikling og kulturelle mangfold gjennom innovativ historiefortelling i film og lyd, eller utvikle kunstneriske og teknologiske løsninger for tryggere og mer inkluderende byrom.
Skaper verdi for både studenter og lokalsamfunn
Når studenter fra forskjellige studieprogram møtes, bringer de med seg ulike perspektiver og ferdigheter. Gjennom samarbeid lærer de ikke bare av hverandre, men også hvordan de kan bruke styrkene sine på nye måter i andre konstellasjoner og kontekster.
Dette er morgendagens ledere og innovatører, som ønsker å bidra positivt til lokalsamfunnet. Ved å knytte sterkere bånd til nærmiljøet, møter studentene reelle utfordringer som påvirker både deres egen hverdag og samfunnet rundt dem.
Samarbeidet mellom bydelen og Media Art Innovation Lab skal skape verdi for både studentene og lokalsamfunnet. Gjennom konkrete prosjekter – som lysinstallasjoner i byrommet, digitale kunstverk og lokale medieproduksjoner – skal Grønland bli en læringsarena der Kristianias studenter både utvikler sin faglige kompetanse og bidrar til positiv samfunnsutvikling.
Da vi i juni 2025 var vertskap for ELIA Academy, en av de mest prestisjetunge konferansene innen kunstutdanning, viste dette prosjektet hvordan “life-integrated learning” fungerer i praksis. Samarbeidet mellom skolen, lokalmiljøet og bydelen er et eksempel på hvordan høyere kunstutdanning kan kobles til lokalsamfunnet for å skape bærekraftige og inkluderende byer.
PRISMA la grunnlaget for et tverrfaglig pedagogisk løft
I Media Art Innovation Lab er studentene fordelt på tverrfaglige grupper kalt “landsbyer,” en inspirasjon fra Eksperter i team, som er et lignende konsept utviklet på NTNU. Kurset legger vekt på innovasjon. Eksterne aktører, slik som Amnesty International, NRK og Oslo Open inviteres til å fremme samfunnsutfordringer som studentene kan jobbe med. Denne våren har studentene kunnet velge å samarbeide med ulike aktører knyttet til lokalmiljøet på Grønland, inkludert organisasjoner, institusjoner og initiativer som jobber i området.
Tekst: Synne T. Bull, professor, School of Arts, Design and Media, Kristiania og Leo Rygnestad, spesialkonsulent i Team Byutvikling, Oslo kommune.
Vi vil gjerne høre fra deg!
Send spørsmål og kommentarer til artikkelen på e-post til kunnskap@kristiania.no.
Siste nytt fra Kunnskap Kristiania
- Kunnskap KristianiaLes mer
Hva kan en teaterregissør lære oss om politisk propaganda?
Dette gjør at du tror på en historie. - Kunnskap KristianiaLes mer
Why do authoritarian leaders gain more power during crises?
Strong leaders are often seen as confident, decisive, and bold. They act when others can’t. But they must also be held accountable. - Kunnskap KristianiaLes mer
Somaliske kvinner sliter i møte med helsevesenet
Skam, bagatellisering av smerter og lite kunnskap om egen helse hindrer mange innvandrerkvinner å få den hjelpen de trenger. - Kunnskap KristianiaLes mer
This is how blind people can play vide o g ame s
Gaming is no longer just for the sighted. Blind players are ready — it’s time developers got in the game, too.
